Ekonomikontoret

Ekonomikontoret är en avdelning på elva personer som arbetar med

  • övergripande ekonomifrågor för kommunen och kommunkoncernen
  • ekonomisk planering och budget
  • fakturering och kravverksamhet
  • redovisning och uppföljning
  • bokslut/årsredovisning
  • Inköpsfrågor - upphandlingar

Kontoret har i huvudsak två roller i den kommunala organisationen

  • ledningsstöd åt främst kommunstyrelsen i strategiska ekonomifrågor
  • ge råd, stöd och ekonomiservice åt andra nämnder, förvaltningar, bolag m fl

Fakta om kommunens ekonomi »

 

Personal

Ekonomikontorets personal 

Gå direkt till:

Kontaktinfo

Ekonomikontoret
Stadshuset, våning 3
294 80 Sölvesborg

Ekonomichef
Bo-Inge Nilsson
Telefon: 0456-81 60 22
bo-inge.nilsson@solvesborg.se

Biträdande Ekonomichef
Lars Borg
Telefon: 0456-81 60 23
lars.borg@solvesborg.se

Budgetansvarig
Linda Nilsson
linda.nilsson@solvesborg.se

Upphandlingssamordnare
Lena Hedvall
lena.hedvall@solvesborg.se

Ekonomiassistent
Anna-Lena Ivarsson 
anna-lena.ivarsson@solvesborg.se

Ekonomiassistent 
Therése Lavesson 
therese.lavesson@solvesborg.se

Ekonomissistent
Maria Schorfheide Olsson
maria.olsson@solvesborg.se

Ekonomiassistent
Åsa Gustavsson 
asa.gustavsson@solvesborg.se

Ekonom Barn & utbildning
Helena Thagesson (Barn- och utbildningsförvaltningen)
helena.thagesson@solvesborg.se

Ekonom omsorgsförvaltningen 
Annelie Svensson
annelie.svensson@solvesborg.se

Ekonom samhällsbyggnad 
Helena Lindblom 
helena.lindblom@solvesborg.se

Skicka en kommentar om innehållet på sidan
Här kan du skicka in synpunkter på innehållet på den aktuella webbsidan. Din kommentar kommer inte att publiceras, utan skickas till personen som ansvarar för sidan.
* = Obligatorisk uppgift

Ange ett meddelande!

Ange en riktig e-postadress!

Filen var för stor! Välj en mindre.

Ange vad är det för veckodag idag!

Tipsa en vän
Här kan du tipsa en vän om den aktuella webbsidan.
* = Obligatorisk uppgift

Ange din väns namn!

Ange din väns e-postadress!

Ange ditt namn!

Ange din e-postadress!

Ange vad är det för veckodag idag!

Uppdaterad: 2013-01-30 Ansvarig: Webmaster
Sölvesborgs kommun, 294 80 SÖLVESBORG. Besök: Repslagaregatan 1. Telefon: 0456-816 000. Telefax: 0456-134 29. info@solvesborg.se
Org.nr: 21 20 00 0852. Bankgiro: 343-5625. Ansvarig utgivare: Kommundirektör Roger Zetterqvist. webmaster@solvesborg.se

In English

Tourist information in English »

Auf Deutsch

Vorgewählte Informationen auf Deutsch »