Att Hällevik är populärt märks inte bara på att antalet turister sommartid blir fler och fler. Hälleviks permanenta befolkning har - bara under senaste året - ökat med 41 personer, från 872 till 913. Som ett resultat har även elevantalet på Havelidens skola ökat.
Under hösten 2009 har Havelidens skola fått tillökning. Inte bara av elever, utan med ytterligare 200 kvadratmeter lokaler.
– Hällevik är väldigt populärt, folk flyttar hit. Det märker vi, och det innebar att vi blev trångbodda, berättar skolans rektor Uno Hellgren.
Ombyggnaden innebär att alla fritidsgrupper numera får plats på skolan. Tidigare fick en grupp hålla till i Listerkyrkan.
Idag går 138 elever på Havelidens skola, till hösten blir de 150 och genom den flexibla personalens sätt att arbeta kommer de nya lokalerna då att utnyttjas till max.
Uno har inget emot att expandera, och om nya tomter i Hällevik blir verklighet inom en inte alltför lång framtid är det kanske ett måste.
– Efterhand närmar sig antalet elever 170. Vi kommer snart att få det besvärligt med utrymme igen och vi funderar redan på hur vi ska lösa det, säger Uno.
Modernisering ger nya möjligheter
Ombyggnaden har flutit på fint. Uno berättar att samspråk mellan personal på skolan och fastighetsavdelning har gjort att allt blivit som de tänkt sig.
I samband med tillbyggnaden har även delar av de befintliga lokalerna fräschats upp och moderniserats. Kök och matsal har fått större utrymme till personalen och i matsalen har en ljudanläggning installerats. Där spelas det varje lunch musik i ett avkopplande syfte. Omklädningsrummen till gymnastiksalen har också fått ett ansiktslyft.

I ett av de nya klassrummen har en så kallad smartboard satts upp. Det är en tavla där internet och dataprogram kan användas direkt. Den är tryckkänslig så att man kan styra datorn genom att peka, och även skriva direkt på tavlan.
– Eleverna är överförtjusta i den här nya tekniken, den öppnar möjligheter till ett helt nytt sätt att lära, berättar lärare Marie Kinder som tillsammans med klass 6 visar hur tavlan fungerar.
Om Havelidens skola
Havelidens skola byggdes 1939. Den har sedan utökats varje decennium från sjuttiotalet och framåt till 1994-95 då den senast renoverades efter ritningar av Jan Lagerås, den dåvarande stadsarkitekten.
Reporter och fotograf för dagen: My Lind, informationskontoret





