Bokelundsskolan, årskurs 6-9

Bokelundsskolan är en trivsam grundskola med runt 500 elever i årskurs 6-9. Skolan ligger vid en fin bokskog och är granne med idrottsanläggningar men har även närhet till både centrum och hav.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentorlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 65 21 vardagar 07:00

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänster »öppnas i nytt fönster

Adress
Bokelundsskolan
Idrottsvägen 1
294 34 Sölvesborg
Telefon: se nedan
Fax: 0456-196 46

Skoladministratör
Anna-Lena Persson
Telefon: 0456-81 65 13
E-post: anna-lena.persson@solvesborg.se

Elisabeth Björklund
Telefon: 0456-81 65 11
E-post: elisabeth.bjorklund@solvesborg.se

Rektor åk 6-7
Marcus Ljunglöf
Telefon: 0456-81 65 45
E-post: marcus.ljunglof@solvesborg.se

Rektor åk 8-9
Peter Uvenäs
Telefon: 0456-81 65 03
E-post: peter.uvenas@solvesborg.se

Studie- och yrkesvägledare
Sofia Alm
Telefon: 0456-81 65 08
E-post: sofia.alm@solvesborg.se

Kurator

Lis Olsson
Telefon: 0456- 81 65 06
E-post: lis.olsson@solvesborg.se

Skolpsykolog
Joel Kongstad
Telefon: 0456 - 81 67 57
E-post: joel.kongstad@solvesborg.se

Skolsköterska
Ina Gavard
Telefon: 0456- 81 65 09
E-post: ina.gavard@solvesborg.se

Specialpedagoger
Martina Hultqvist åk 6-7
E-post: martina.hultqvist@skola.solvesborg.se
Anna Uddbom åk 8-9
E-post: anna.uddbom@skola.solvesborg.se

Per Zetterlund skolläkare
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Relaterade kontakter
Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 november 2018