Havelidens skola, Förskoleklass-åk 6

Barn räcker upp armen. Foto: Scandinav bildbyrå

Barn räcker upp armen. Foto: Scandinav bildbyrå

Havelidens skola och fritidshem, förskoleklass till åk 6 med cirka 160 elever, ligger som en välkomnande famn när du kommer till Hällevik. Naturen på skolgården och runtomkring i Hällevik är viktiga för skolans arbete.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentorlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 66 26 vardagar 07:00

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänster.
länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Adress
Havelidens skola
Haveliden 27
294 72 Sölvesborg
Telefon: 0456-81 66 24
Fax: 0456-571 51

Skoladministratör
Peter Thyrén
Telefon: 0456-81 66 21
E-post: peter.thyren@solvesborg.se

Rektor
Fredrik Danielsson
Telefon: 0456-81 66 24
fredrik.danielsson@solvesborg.se

Havelidens fritidshem
Havelidens Fritidshem, telefon: 0456-81 66 23

Kurator
Maria Ekdahl
Telefon: 0456- 81 62 31
E-post: maria.ekdahl@solvesborg.se

Skolpsykolog
Diana Bukoshi
Telefon: 0456 - 81 67 59
E-post: diana.bukoshi@solvesborg.se

Skolsköterska
Lena Söderkvist
Telefon: 0456- 81 66 25
E-post: lena.soderkvist@solvesborg.se

Specialpedagoger
Gustav Svensson åk 4-6
E-post: gustav.svensson@skola.solvesborg.se
Anita Broberg åk F-3
E-post: anita.broberg@skola.solvesborg.se

Socialpedagog
Sara Ohlsson
E-post: sara.ohlsson@skola.solvesborg.se

Per Zetterlund skolläkare
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 30 november 2018