Sölvesborgs kommun

Bokelundsskolan, årskurs 6-9

Bokelundsskolan

Bokelundsskolan. Foto: Sölvesborgs kommun

Bokelundsskolan är en trivsam grundskola med runt 500 elever i årskurs 6-9. Skolan ligger vid en fin bokskog och är granne med idrottsanläggningar men har även närhet till både centrum och hav.

Handlingsplan

Här hittar du skolans plan mot diskriminering och kränkande behandling. , 3 MB.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 65 21 vardagar 07:00

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänster Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Adress
Bokelundsskolan
Idrottsvägen 1
294 34 Sölvesborg
Telefon: se nedan

Skoladministratör
Eva Haglund
Telefon: 0456-81 65 13
E-post: eva.haglund@solvesborg.se

Rektor
Peter Uvenäs
Telefon: 0456-81 65 03
E-post: peter.uvenas@solvesborg.se

Biträdande rektor
Marcus Ljunglöf
Telefon: 0456-81 65 45
E-post: marcus.ljunglof@solvesborg.se

Studie- och yrkesvägledare
Jenny Björnestedt
Telefon: 0456-81 65 08
E-post: jenny.bjornestedt@solvesborg.se

Kurator

Lis Olsson
Telefon: 0456- 81 65 06
E-post: lis.olsson@solvesborg.se

Skolpsykolog
Johanna Helimo
Telefon: 0456-81 67 59
E-post: johanna.helimo@solvesborg.se

Skolsköterska
Annelie Ringdahl
Telefon: 0456- 81 65 09
E-post: annelie.ringdahl@solvesborg.se

Specialpedagoger
Martina Hultqvist åk 6-7
E-post: martina.hultqvist@skola.solvesborg.se
Anna Uddbom åk 8-9
E-post: anna.uddbom@skola.solvesborg.se

Skolläkare
Per Zetterlund
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Senast uppdaterad:

Skriv ut