Sölvesborgs kommun

Bokelundsskolan, årskurs 7-9

Bokelundsskolan

Bokelundsskolan. Foto: Sölvesborgs kommun

Bokelundsskolan är en trivsam högstadieskola med runt 350 elever i årskurs 7-9. Skolan ligger vid en fin bokskog och är granne med idrottsanläggningar men har även närhet till både centrum och hav.

Handlingsplan

Här hittar du skolans plan mot diskriminering och kränkande behandling. , 2.4 MB.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 65 21 vardagar 07:00

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänster Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Adress

Bokelundsskolan
Idrottsvägen 1
294 34 Sölvesborg
Telefon: se nedan

Skoladministratör

Eva Haglund
Telefon: 0456-81 65 13
E-post: eva.haglund@solvesborg.se

Monica Lindau
Telefon: 0456-81 65 11
E-post: monica.lindau@solvesborg.se

Rektor

Peter Uvenäs
Telefon: 0456-81 65 03
E-post: peter.uvenas@solvesborg.se

Studie- och yrkesvägledare

Sofia Alm
E-post: sofia.alm@solvesborg.se
Telefon: 0456-81 65 08

Kurator

Lis Olsson
Telefon: 0456- 81 65 06
E-post: lis.olsson@solvesborg.se

Skolpsykolog

Johanna Helimo
Telefon: 0456-81 67 59
E-post: johanna.helimo@solvesborg.se

Skolsköterska

Annelie Ringdahl
Telefon: 0456- 81 65 09
E-post: annelie.ringdahl@solvesborg.se

Specialpedagoger

Martina Hultqvist åk 7
E-post: martina.hultqvist@skola.solvesborg.se

Anna Uddbom åk 8
E-post: anna.uddbom@skola.solvesborg.se

Jessica Davidsson åk 9
E-post: jessica.davidsson@skola.solvesborg.se

Skolläkare

Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Senast uppdaterad:

Skriv ut