Sölvesborgs kommun

Träffa oss på öppet hus

Träffa oss på öppet hus!

Välkommen till oss på Furulundsskolan torsdag 23 november klockan 18.00-20.00. Få svar på de frågor och funderingar du har inför gymnasievalet. Träffa våra härliga elever och personal och få en inblick i vår skola och våra utbildningsmöjligheter.

Vi hjälper dig att hitta rätt inför framtiden

Ditt gymnasieval är viktigt och vi är här för att stödja dig. Kom och prata med våra elever och lärare, ställ dina frågor och upptäck din framtid. Dessutom har vi tävling, god fika och massa annat spännande som händer. I alla våra lokaler finns det personal som kan svara på övergripande frågor om vår skola, våra program och erbjudanden.

Furulundsskolan, Yndevägen 2, Sölvesborg

Här träffar du barn och fritid-, ekonomi-, naturvetenskap-, samhällsvetenskap-, teknik- samt vård och omsorgsprogrammet,. På plats är även Teknikcollege. Vi har dessutom Support Corner och en idrottshörna där du som är intresserad av att ha fotboll, golf eller padel på ditt schema exempelvis får mer information. Anpassad gymnasieskola individuellt program finns också på plats.

Tekniskt Lärcenter, Skånevägen 21, Sölvesborg

Här träffar du el och energi- samt industritekniska programmet tillsammans med Teknikcollege. Anpassad gymnasieskola finns också på plats för dig som är intresserad av administration, handel och varuhantering eller fastighet, anläggning och byggnation.

Furubygg, Industrigatan 15, Bromölla

Här träffar du bygg- och anläggningsprogrammet.

Varför ska du välja oss?

Det finns många anledningar att välja oss. Här kommer fem av dem.

 1. Engagerade lärare som gör allt för att du ska lyckas nå dina mål.
 2. Gemenskap och härlig stämning. Det är roligt att gå till vår skola.
 3. Support och stöd genom både resurstid och Support Corner.
 4. Gratis körkort för att öka dina chanser få jobb.
 5. Bra nätverk inför framtiden. Tre av våra program sker inom ramen av Teknikcollege vilket ger dig chans att knyta värdefulla kontakter redan under gymnasietiden.

Vad kan jag studera på Furulundsskolan?

 • Barn- och fritidsprogrammet (BF)
 • Bygg- och anläggningsprogrammet (BA)
 • Ekonomiprogrammet (EK)
 • El- och energiprogrammet (EE)
 • Anpassad gymnasieskola
 • Industritekniska programmet (IN)
 • Introduktionsprogram (IM)
 • Naturvetenskapsprogrammet (NA)
 • Samhällsvetenskapsprogrammet (SA)
 • Teknikprogrammet (TE)
 • Vård- och omsorgsprogrammet (VO)
 • Nationell idrottsutbildning inom fotboll
 • Lokal idrottsutbildning inom fotboll
 • Lokal idrottsutbildning inom golf

Prova på en dag som elev

Om du inte har möjlighet att vara med på vårt öppet hus är du välkommen att besöka oss en dag på det program du är intresserad av.

Jag vill anmäla mig som elev för en dag

Senast uppdaterad:

Skriv ut