Sölvesborgs kommun

Mjällby skola

Mjällby skola

Mjällby skola. Foto: Sölvesborgs kommun

På Mjällby skola går det ca 400 elever. Hos oss går grundskoleelever från åk F till 9 samt grundsärskoleelever från åk 1 till 9. Här ser vi olikheter som en tillgång och vi vill att alla elever ska känna sig välkomna!

Handlingsplaner

Här hittar du låg- och mellanstadiets plan mot diskriminering och kränkande behandling. , 3.1 MB, öppnas i nytt fönster.

Här hittar du högstadiets plan mot diskriminering och kränkande behandling. , 3.1 MB, öppnas i nytt fönster.

Kontakt

Frånvaro av elev ska göras av förälder via InfoMentor. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Om eleven har specialkost ska även köket kontaktas på telefon: 0456-81 64 27 vardagar 07:00.

Ansökan om specialkost och dylikt hittar ni bland våra e-tjänster Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..

Länk till grundsärskolan.

Adress
Mjällby skola
Skolvägen 4
294 71 Sölvesborg
Exp: 0456-81 64 03, 0456-81 64 22

Skoladministratör
Ann-Kristin Karlsson
Telefon: 0456-81 64 03
E-post: ann-kristin.karlsson@solvesborg.se

Monica Svanberg
Telefon: 0456-81 64 22
E-post: monica.svanberg1@solvesborg.se

Rektor årskurs F-6
Bengt Högman
Telefon: 0456-81 64 20
E-post: bengt.hogman@solvesborg.se

Rektor årskurs 7-9
Ragnhild Hellström
Telefon: 0456-81 64 21
E-post: ragnhild.hellstrom@solvesborg.se

Rektor Grundsärskolan
Anny Björk
Telefon: 0456-81 64 50
E-post: anny.bjork@solvesborg.se

Studie- och yrkesvägledare
Christina Nilsson
Telefon: 0456-81 64 31
E-post: christina.nilsson1@solvesborg.se

Mjällby skolas fritidshem
Rubinen, telefon: 0456-81 64 26
Safiren, telefon: 0456-81 64 09
Smaragden, telefon: 0456-81 64 16

Kurator
Lisa Björnsson
Telefon: 0456-81 64 12
E-post: lisa.bjornsson@solvesborg.se

Skolpsykolog grundskolan/grundsärskolan
Pia Norrman Pyk
Telefon: 0456- 81 67 58
E-post: pia.norrman-pyk@solvesborg.se

Skolsköterska
Carola Rantamäki-Haglund
Telefon: 0456- 81 64 30
E-post: carola.rantamaki-haglund@solvesborg.se

Specialpedagoger
Cecilia Burreau, F-3
Telefon: 0456-81 64 23 
E-post: cecilia.burreau@skola.solvesborg.se

Margaretha Nilsson, 4-6
Telefon: 0456-81 64 29 
E-post: margaretha.nilsson@skola.solvesborg.se

Therese Bergman, 7-9
Telefon: 0456-816441
E-post: therese.bergman@skola.solvesborg.se

Johanna Nyberg, 7-9
Telefon: 0456-816442
E-post: johanna.nyberg@skola.solvesborg.se

Socialpedagog
Håkan Arrskog, 7-9
Telefon: 0456-816410
E-post: hakan.arrskog@skola.solvesborg.se

Skolläkare
Per Zetterlund
Mottagning efter överenskommelse med respektive skolsköterska.

Specialpedagoger grundsärskolan
Veronica Borgman
Telefon: 0456- 81 64 07
E-post: veronica.borgman@skola.solvesborg.se 

Emma Möller
Telefon: 0456- 81 64 28
E-post: emma.moller@skola.solvesborg.se

Senast uppdaterad:

Skriv ut